Нэгж хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв:
Үзүүлэн бэлтгэх
ба загвар загварын төрлийн талаар
Хамрах
хүрээ: Өмнөх ангид
үзсэний дагуу дуу, хөдөлгөөнт дүрсэн мэдээлэл боловсруулах чадвартай.
Хэрэгцээ: PowerPoint
Хэрэглэгдэхүүн:
·
8-р
ангийн сурах бичиг
·
ЕБС-н
12 жилийн сургуулийн 7, 8-р ангийн хөтөлбөр, төлөвлөгөө, зөвлөмж
·
Нэгж
хичээлийн хөтөлбөр
·
ТӨМ,
үзүүлэн проектор, интернэтэд холбогдсон компьютер
·
Багшийн
журнал
·
Анги
танхим, самбар шохой
Зорилго: Үзүүлэн бэлтгэх түүнийг компьютерээр загварчлан
боловсруулж мэдлэг бүтээх.
Зорилт:
·
График, диаграм,
бүдүүвч, төрөл бүрийн объект оролцуулан мультмедиа бүтээл хийх
·
Мэдээллийн загварын
талаар мэдэж үзүүлэнгийн програм ашиглан загварчлах.
·
Слайдын гарчиг,
текст, график, диаграм, бүдүүвч болон хүснэгт оруулах.
Агуулга:
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Хэрэглээ
|
Үзүүлэнгийн талаар бэлэн загварыг сонгох, ашиглах аргын
талаар мэдэх. Холбоос хийх.
|
Үзүүлэнгийн бэлэн загвараас сонгож ажиллах, слайд болон
бүх слайдын өнгийг солих
|
Үзүүлэнг хянаж тохиргоо хийх, үзүүлэнд өөр сайт, хуудас
файлтай холбосон үзүүлэн хийх
|
Бүдүүвчийн бэлэн загвар түүнийг ашиглах аргыг мэдэх
|
Бүдүүвч байгуулах, бүдүүвчийн элемент болон холбоосыг
идвэхжүүлэх
|
Слайдын гарчиг, текст, бүдүүвчийг ашигласан үзүүлэн
хийх
|
Мэдээллийн хүснэгтэн загварын талаар мэдэж байгуулах
|
Слайдад хүснэгт оруулж засварлаж. Хүснэгтийг зөөж,
хуулах, мөр багана нэмж хасах болон хэмжээг өөрчлөх.
|
Слайдад хүснэгтэн мэдээлэл агуулсан үзүүлэн хийх
|
Диаграмын бэлэн загвар түүнийх ашиглах аргыг мэдэх
|
Диаграм байгуулах, координатын мүж ба тэнхлэгийн нэр
өгөх, өгөгдлийн хаяг байгуулах, дуаграмын хэмжээ өөрчлөх, устгах.
|
Слайдын гарчиг, текст, график, диаграм ашигласан
үзүүлэн хийх
|
Мэдээллийн загвар болон түүний төрлүүдийг мэдэх
|
Геометр, математик, логик болон бүтцийн загварын
төрлүүдийд жишээгээр тайлбарлах
|
Загварын төрлүүдийг оролцуулан үзүүлэн бэлтгэх
|
Мэдээллийн загвар ба загварчлал түүний төрлөөр
тодорхойлогдсон загвар гаргах аргуудын талаар мэдэх
|
Объектын геометр, үг, бүтэц төрлөөр загвар гаргаж
хэрэглээ, шинж чанар зэргийг тодорхойлох, зураглах, томьёолох.
|
Объектын геометр, үг, бүтэц төрлөөр тодорхойлогдсон
загвар бүхий үзүүлэн бэлтгэх
|
Арга зүй:
№
|
Аргууд
|
Үзүүлэн бэлтгэх програмыг ашиглах
|
Үзүүлэнд бүдүүвч оруулах
|
Үзүүлэнд хүснэгт оруулах
|
Үзүүлэнд диаграм оруулах
|
Мэдээллийн загвар
|
Мэдээллийн загвар ба загварчлал
|
Дуу, дүрс бичлэг оруулах
|
Үзүүлэнг хянаж толилуулах
|
1
|
Асуудал дэвшүүлэн
шийдвэрлэх
|
+
|
|||||||
2
|
Сурагчдад сурах сэдэл
төлөвшүүлэх арга
|
+
|
+
|
+
|
|||||
3
|
Хамтран ажиллаж, мэдлэг бүтээх
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
|||
4
|
Тайлбарлан таниулах
|
+
|
+
|
+
|
+
|
||||
5
|
Бүтээлч тэмдэглэгээ
|
+
|
|||||||
6
|
Харилцан яриа
|
+
|
+
|
||||||
7
|
Практик үйлийн арга
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
||
8
|
Багаар ажиллах
|
+
|
+
|
+
|
|||||
9
|
Үзүүлэн таниулах арга
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
Нэгж хичээлийн төлөвлөлт :
Үзүүлэн бэлтгэх
ба загвар загварын төрөл
|
Цаг
|
Ээлжит хичээлийн
сэдэв
|
Цаг
|
8
|
Үзүүлэн бэлтгэх програмыг ашиглах
|
1
|
|
Үзүүлэнд бүдүүвч оруулах
|
1
|
||
Үзүүлэнд хүснэгт оруулах
|
1
|
||
Үзүүлэнд диаграм оруулах
|
1
|
||
Мэдээллийн загвар
|
1
|
||
Мэдээллийн загвар ба загварчлал
|
1
|
||
Дуу, дүрс бичлэг оруулах
|
1
|
||
Үзүүлэнг хянаж, толилуулах
|
1
|
Үнэлгээ :
№
|
Үнэлгээний
Хэлбэр
|
Гүйцэтгэл
|
Арга
|
Оноо
|
Жишиг
|
1
|
Идэвхи оролцоо
|
Хичээлд оролцож буй байдлын үнэлгээ
|
Хичээлийн явцад
|
10
|
1-100%
|
2
|
Гэрийн даалгавар
|
Зөв гүйцэтгэсэн шалгуур
|
Анги нийтээр
|
15
|
1-100%
|
3
|
Хичээлийн ирц
|
Ирц бүртгэх
|
Анги нийтээр
|
5
|
1-100%
|
4
|
Явцын шалгалт
|
Тест болон бие даан гүйцэтгэх ажил
|
Анги нийтээр
|
30
|
1-100%
|
5
|
Бүлэг сэдвийн шалгалт
|
Power
Point программ
|
Анги нийтээр
|
40
|
1-100%
|
Залгамж
холбоо :
Тулгуур ухагдахуун
|
Цаашид судлах ухагдахуун
|
Үзүүлэн
бэлтгэх ба загвар, загварын төрөл
|
Хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах
|
Нэгж хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв:
Үзүүлэн бэлтгэх
ба загвар загварын төрлийн талаар
Хамрах
хүрээ: Өмнөх ангид
үзсэний дагуу дуу, хөдөлгөөнт дүрсэн мэдээлэл боловсруулах чадвартай.
Хэрэгцээ: PowerPoint
Хэрэглэгдэхүүн:
·
8-р
ангийн сурах бичиг
·
ЕБС-н
12 жилийн сургуулийн 7, 8-р ангийн хөтөлбөр, төлөвлөгөө, зөвлөмж
·
Нэгж
хичээлийн хөтөлбөр
·
ТӨМ,
үзүүлэн проектор, интернэтэд холбогдсон компьютер
·
Багшийн
журнал
·
Анги
танхим, самбар шохой
Зорилго: Үзүүлэн бэлтгэх түүнийг компьютерээр загварчлан
боловсруулж мэдлэг бүтээх.
Зорилт:
·
График, диаграм,
бүдүүвч, төрөл бүрийн объект оролцуулан мультмедиа бүтээл хийх
·
Мэдээллийн загварын
талаар мэдэж үзүүлэнгийн програм ашиглан загварчлах.
·
Слайдын гарчиг,
текст, график, диаграм, бүдүүвч болон хүснэгт оруулах.
Агуулга:
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Хэрэглээ
|
Үзүүлэнгийн талаар бэлэн загварыг сонгох, ашиглах аргын
талаар мэдэх. Холбоос хийх.
|
Үзүүлэнгийн бэлэн загвараас сонгож ажиллах, слайд болон
бүх слайдын өнгийг солих
|
Үзүүлэнг хянаж тохиргоо хийх, үзүүлэнд өөр сайт, хуудас
файлтай холбосон үзүүлэн хийх
|
Бүдүүвчийн бэлэн загвар түүнийг ашиглах аргыг мэдэх
|
Бүдүүвч байгуулах, бүдүүвчийн элемент болон холбоосыг
идвэхжүүлэх
|
Слайдын гарчиг, текст, бүдүүвчийг ашигласан үзүүлэн
хийх
|
Мэдээллийн хүснэгтэн загварын талаар мэдэж байгуулах
|
Слайдад хүснэгт оруулж засварлаж. Хүснэгтийг зөөж,
хуулах, мөр багана нэмж хасах болон хэмжээг өөрчлөх.
|
Слайдад хүснэгтэн мэдээлэл агуулсан үзүүлэн хийх
|
Диаграмын бэлэн загвар түүнийх ашиглах аргыг мэдэх
|
Диаграм байгуулах, координатын мүж ба тэнхлэгийн нэр
өгөх, өгөгдлийн хаяг байгуулах, дуаграмын хэмжээ өөрчлөх, устгах.
|
Слайдын гарчиг, текст, график, диаграм ашигласан
үзүүлэн хийх
|
Мэдээллийн загвар болон түүний төрлүүдийг мэдэх
|
Геометр, математик, логик болон бүтцийн загварын
төрлүүдийд жишээгээр тайлбарлах
|
Загварын төрлүүдийг оролцуулан үзүүлэн бэлтгэх
|
Мэдээллийн загвар ба загварчлал түүний төрлөөр
тодорхойлогдсон загвар гаргах аргуудын талаар мэдэх
|
Объектын геометр, үг, бүтэц төрлөөр загвар гаргаж
хэрэглээ, шинж чанар зэргийг тодорхойлох, зураглах, томьёолох.
|
Объектын геометр, үг, бүтэц төрлөөр тодорхойлогдсон
загвар бүхий үзүүлэн бэлтгэх
|
Арга зүй:
№
|
Аргууд
|
Үзүүлэн бэлтгэх програмыг ашиглах
|
Үзүүлэнд бүдүүвч оруулах
|
Үзүүлэнд хүснэгт оруулах
|
Үзүүлэнд диаграм оруулах
|
Мэдээллийн загвар
|
Мэдээллийн загвар ба загварчлал
|
Дуу, дүрс бичлэг оруулах
|
Үзүүлэнг хянаж толилуулах
|
1
|
Асуудал дэвшүүлэн
шийдвэрлэх
|
+
|
|||||||
2
|
Сурагчдад сурах сэдэл
төлөвшүүлэх арга
|
+
|
+
|
+
|
|||||
3
|
Хамтран ажиллаж, мэдлэг бүтээх
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
|||
4
|
Тайлбарлан таниулах
|
+
|
+
|
+
|
+
|
||||
5
|
Бүтээлч тэмдэглэгээ
|
+
|
|||||||
6
|
Харилцан яриа
|
+
|
+
|
||||||
7
|
Практик үйлийн арга
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
||
8
|
Багаар ажиллах
|
+
|
+
|
+
|
|||||
9
|
Үзүүлэн таниулах арга
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
Нэгж хичээлийн төлөвлөлт :
Үзүүлэн бэлтгэх
ба загвар загварын төрөл
|
Цаг
|
Ээлжит хичээлийн
сэдэв
|
Цаг
|
8
|
Үзүүлэн бэлтгэх програмыг ашиглах
|
1
|
|
Үзүүлэнд бүдүүвч оруулах
|
1
|
||
Үзүүлэнд хүснэгт оруулах
|
1
|
||
Үзүүлэнд диаграм оруулах
|
1
|
||
Мэдээллийн загвар
|
1
|
||
Мэдээллийн загвар ба загварчлал
|
1
|
||
Дуу, дүрс бичлэг оруулах
|
1
|
||
Үзүүлэнг хянаж, толилуулах
|
1
|
Үнэлгээ :
№
|
Үнэлгээний
Хэлбэр
|
Гүйцэтгэл
|
Арга
|
Оноо
|
Жишиг
|
1
|
Идэвхи оролцоо
|
Хичээлд оролцож буй байдлын үнэлгээ
|
Хичээлийн явцад
|
10
|
1-100%
|
2
|
Гэрийн даалгавар
|
Зөв гүйцэтгэсэн шалгуур
|
Анги нийтээр
|
15
|
1-100%
|
3
|
Хичээлийн ирц
|
Ирц бүртгэх
|
Анги нийтээр
|
5
|
1-100%
|
4
|
Явцын шалгалт
|
Тест болон бие даан гүйцэтгэх ажил
|
Анги нийтээр
|
30
|
1-100%
|
5
|
Бүлэг сэдвийн шалгалт
|
Power
Point программ
|
Анги нийтээр
|
40
|
1-100%
|
Залгамж
холбоо :
Тулгуур ухагдахуун
|
Цаашид судлах ухагдахуун
|
Үзүүлэн
бэлтгэх ба загвар, загварын төрөл
|
Хүснэгтэн мэдээлэл боловсруулах
|
bayrlala
ReplyDelete